105.مناظره خواندنی فیدل کاسترو با پاپ ژان پل دوم

مناظره خواندنی فیدل کاسترو با پاپ ژان پل دوم

🔸 #پاپ ژان پل دوم پاپ اسبق کاتولیک‌های جهان در سال ١٩٩٨ به #کوبا سفر كرده بود. در این ملاقات پاپ ژان پل دوم از باب ارشاد و نصیحت به فیدل #کاسترو گفت:
💬 " آیا شما به #کلیسا ایمان دارید ؟"

🔹فیدل با زیرکی جواب داد:
💬" آیا شما خود به #خداوند ایمان دارید؟! "

🔸پاپ که از این پاسخ جا خورده بود چند لحظه سکوت کرد و گفت:
💬"مردم عادی به خداوند ایمان دارند، چطور ممکن است من در مقام جانشین عیسی مسیح به خدا ایمان نداشته باشم؟"

🔹سپس کاسترو گفت:
💬"خیالم راحت شد زیرا به خاطر سکوت شما در برابر تجاوزات نظامی #آمریکا در گوشه و کنار جهان و کشتار انسان ها و نشان ندادن واکنش در برابر این جنایات و عدم حمایت از مظلومین جهان تصور می کردم شما بی خدا هستید!"😉

🔸پاپ که از سخنان کاسترو برآشفته شده بود و این عبارات را توهین به خود و پیروان کلیسای #کاتولیک تلقی می کرد خواست جلسه ملاقات با کاسترو را ناتمام ترک كند؛ اما کاسترو او را به تحمل و نشستن دعوت کرد و خطاب به او گفت:
💬"اگر شما خود را نماینده #عیسی مسیح در زمین می‌دانید و معتقد هستید میلیونها نفر در جهان پیرو دارید و بسیاری از رهبران جهان و از جمله رئیس جمهور آمریکا و مقامات این کشور به شما ایمان دارند و جایگاه شما را تقدیس می کنند، از آنها بخواهید هزینه های #جنگی را کنار گذاشته و در مبارزه با #فقر و نجات انسان ها به کار بگیرند!"

🔸💬 پاپ جواب داد: " کلیسا در #سیاست دخالت نمی کند!"

🔹و در اینجا کاسترو تیر خلاص را شلیک کرد و خطاب به پاپ گفت:
💬"اگر کلیسای کاتولیک با میلیونها نفر پيرو در سیاست دخالت نمی‌کند و کاری به #سرنوشت مردم و بلایی که امپریالیسم غرب و سرمایه سالاران بر سر فقرا و کشورهای جهان سوم می آورند ندارد، پس چنین کلیسایی یک نقش فانتزی و #تشریفاتی دارد و چیزی شبیه تشریفات جشن سال نو و یا هالووین و روز شکرگزاری و امثال آن است و چنین کلیسایی چکار به #ایمان من دارد؟! البته که من به چنین کلیسایی ایمان ندارم! زیرا اهل تشریفات و مراسم فانتزی نیستم!"☹️😎

🔺پس از این ملاقات پاپ ژان پل دوم (پاپ اسبق) در بازگشت به رم خطاب به خبرنگاران گفت: "اگر چه کاسترو به کلیسا ایمان ندارد، اما به تصور من از انسان‌های مورد توجه خداوند است! "

ارسال دیدگاه برای این مطلب
آرشیور مطالب
آمار وبلاگ
کل مطالب : 10
کل نظرات : 0
بازدیدکنندگان امروز : 1
بازدیدکنندگان دیروز : 0
بازدید امروز : 6
بازدید دیروز : 0
کل بازدیدکنندگان : 2
کل بازدیدها : 7